РЕШЕНИЕ
№ 873
взето на заседание на Общински съвет - Казанлък,
проведено на 10.01.2023 г., Протокол № 48
Относно: ОС_2095/05.01.2023 г. - Доклад от Галина Стоянова - Кмет на община Казанлък с проект за решение относно кандидатстване с проектно предложение по Процедура BGENERGY-2.001 - „Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление“, с финансиране по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост /Покана 1/.
Мотиви: Кметът на общината докладва пред Общински съвет: „Община Казанлък е конкретен допустим кандидат за отпускане на безвъзмездно финансиране по Процедура BGENERGY-2.001 - „Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление“, с финансиране по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ) /Покана 1/. Настоящата процедура е продължение на вече приключилата открита процедура за подбор на проектни предложения BGENERGY-2.001 „Рехабилитация и модернизация на общинската инфраструктура - системи за външно изкуствено осветление на общините“ по Програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП) 2014-2021, по която проектното предложение на Община Казанлък беше одобрено, но включено в списък с резервни проектни предложения, поради недостатъчен финансов ресурс по програмата.
По настоящата процедура се предвижда предоставяне на безвъзмездна финансова помощ (БФП) за мерки за енергийна ефективност на външно изкуствено осветление. Целта е повишаване на енергийната ефективност чрез технологично обновление и модернизиране на системите за външно изкуствено осветление, собственост на българските общини и подобряване на условията на живот на населението.
Кандидатите по настоящата процедура са обвързани с подадените от тях проектни предложения в рамките на програмата по ФМ на ЕИП – недопустима е промяна на Доклада от обследване за енергийна ефективност, одобрен от АУЕР, на представения Работен проект и на части от Формуляра за кандидатстване.
БФП за проект е до 100 % от допустимите разходи и не се изисква задължително съфинансиране. В рамките на програмата, финансирана по ФМ на ЕИП, бюджетът на подаденото проектно предложение беше в размер на 1 173 493,99 лв. с ДДС. По настоящата процедура по линия на МВУ, с цел намаляване на негативното влияние на инфлацията и повишените цени на строителството върху изпълнението на проектите, допустимо е изменение на бюджета, като общата стойност на БФП може да се увеличи с до 10 %.
Крайният получател на БФП се задължава за период от 5 години след приключване на проекта да извършва ежегодни вноски във Фонда за декарбонизация в размер на 10 % от действително получения размер на безвъзмездна помощ по настоящия проект. Условията и реда за това ще бъдат уредени с допълнително споразумение.
Национален фонд за декарбонизация ще бъде създаден в рамките на Реформа 1 по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Допустими за финансиране, съгласно Насоките за кандидатстване по процедурата, са следните дейности:
1.1. Демонтаж на съществуващи осветители, проводници и кабели;
1.2. Доставка и монтаж на нови осветители, проводници и кабели;
1.3. Доставка и монтаж на съоръжение/я за производство и съхранение на електрическа енергия от възобновяеми източници за собствено потребление в системата за ВИО;
1.4. Извършване на строително монтажни работи, пряко свързани с реконструкцията на системата/ите за външно изкуствено осветление;
1.5. Демонтаж на съществуващи средства за управление, доставка и монтаж на нови средства за управление, измерване и контрол, с възможност за надграждане и разширение, в т.ч. въвеждане или свързване към съществуваща система за автоматизация и управление на системата за външно изкуствено осветление;
1.6. Изготвяне на работен проект;
1.7. Строителен надзор;
1.8. Авторски надзор;
1.9. Управление на проекта и публичност;
1.10. Изготвяне на доклад за оценка на резултатите от изпълнени мерки за енергийна ефективност за доказване на постигнатите резултати.
В рамките на предложението за изпълнение на инвестиция (ПИИ) на Община Казанлък по BGENERGY-2.001 - „Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление“ /Покана 1/ се предвижда да бъдат сменени осветителите на уличното осветление в общинския център град Казанлък и в някои от населените места в общината – гр. Шипка, гр. Крън и с. Розово. На следващо място се предвижда модернизация на системата за управление на мрежата на уличното осветление в съответните населени места. В рамките на проекта ще бъде включено поставяне на минимален брой осветителни тела, захранвани от възобновяеми източници на енергия (слънчеви батерии) в гр. Казанлък.
Продължителността на изпълнение на ПИИ с наличен одобрен работен проект е до 18 (осемнадесет) месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 23:59 ч. на 30 януари 2023 г.
Съгласно Насоките за кандидатстване, Кандидатите по процедурата за БФП следва да представят към Формуляра за кандидатстване по изцяло електронен път чрез ИСУН 2020 набор от документи, сред които - Решение на Общинския съвет за съгласие общината да кандидатства по процедурата.
Обстоятелството, което налага неотложното свикване на извънредно заседание е това, че Поканата за кандидатстване по програмата бе получена и насоките за кандидатстване бяха публикуване в последния работен ден за 2022 г. – 30.12.2022 г. Това обстоятелство, както и крайния срок за подаване на проектните предложения налагат неотложното им разглеждане.“
Общински съвет - Казанлък, на основание чл. 21, ал. 2, във връзка с чл. 21, ал. 1, т. 8 и т. 23 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и във връзка разпоредбите на одобрените от Министъра на енергетиката Насоки за кандидатстване по Процедура BGENERGY-2.001 - „Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление“, с финансиране по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост /Покана 1/,
Р Е Ш И:
Дава съгласие Община Казанлък да кандидатства с проектно предложение „Реконструкция и модернизация на уличното осветление в община Казанлък“ по Процедура BGENERGY-2.001 - „Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление“, с финансиране по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост /Покана 1/.
Настоящият акт да се изпрати на Областния управител на Област Стара Загора, Кмета на Община Казанлък и обществения посредник в седемдневен срок от приемането му.
Препис от решението да сe изпрати на Районна прокуратура - Казанлък за преглед по реда на общия надзор за законност.
Настоящият акт може да се върне за ново обсъждане на Общинския съвет по чл. 45, ал. 5, изр. 1 от ЗМСМА в седемдневен срок от получаването му.
Настоящият акт може да се обжалва в 14-дневен срок пред Административен съд – Стара Загора.
Адресат на акта: Кметът на Община Казанлък.
Участвали в поименно гласуване 33 общински съветници, от които „За” 33 .
Вярно с оригинала!
ПРОТОКОЛИСТ: ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОбС: (п)
(гл. спец. М. НИКОЛОВА) (НИКОЛАЙ ЗЛАТАНОВ)